Site Loader
Tanie podróżowanie po Islandii

Kilka sposobów na tanie podróżowanie

Suchy prowiant, nocleg na łonie natury, wygodne buty i autobusy – przedstawiamy kilka sprawdzownych sposobów na tanie podróżowanie po Islandii. Zobaczenie wodospadów i gór Islandii warte jest każdych pieniędzy – mówi przewodnik. Spotkanie z Gullfossem jest po prostu bezcenne – twierdzą znajomi. Tylko jak zaoszczędzić? Gdzie kupić bilety? Jak bezkosztownie spędzić czas w Reykjaviku? Poniżej przedstawiamy listę kilku porad, by wyjechać i finansowo nie zwariować.

Bilety

Bez wątpienia jest to jeden z ważniejszych elementów podróżowania.

Ceny w sezonie (czerwiec – połowa sierpnia) znacznie przewyższają te poza sezonem.

Jechać więc warto w maju lub od drugiej połowy sierpnia. Ceny za bilety spadają dwukrotnie, a pogoda zbytnio nie różni się od tej w sezonie.

Do Reykjaviku najtaniej dolecieć samolotem.

Z Gdańska oraz Warszawy dwa razy w tygodniu lata Wizzair (www.wizzair.com)

Ceny w jedną stronę od 249 zł / osoba Przykładowe ceny biletów z Gdańska do Keflaviku (www.wizzair.com)

Nocleg

Baza noclegowa na Islandii jest dość dobrze rozwinięta. Znajdziemy tutaj hotele, hostele oraz pola namiotowe. Popularny jest także couchsurfing.

By zmniejszyć koszty i zaoszczędzić na noclegu warto zaopatrzyć się w namiot.

Islandia jest jednym z niewielu krajów w których można rozbijać się “na dziko”.

Pola namiotowe są dogodnie zlokalizowane, a ich ceny nie różnią się zbytnio od tych europejskich.

Na przykład za noc trzeba zapłacić 1200 ISK / 37, 96 PLN za osobę.

Darmowe wstępy

Islandczycy wychodzą z założenia, że każdy powinien mieć wolny dostęp do tego, co wspólne, czyli do natury i jej dóbr. Dzięki temu całą wyspę można zwiedzić za darmo.

Dla przykładu zamiast płacić 35 euro w Błękitnej Lagunie lepiej odwiedzić Reykjadalur i mieć gorące źródła całkowicie darmowe.

Przed pójściem do muzeum lub teatru warto sprawdzić ceny w internecie – często rezerwując bilet można zaoszczędzić 10%. Kupując bilety łączone na jedną lub więcej atrakcji turystycznych zapłacimy taniej i wejdziemy do muzeum bez kolejki.

Jedzenie

O cenach jedzenia krążą legendy. Podobno drogo, Podobno ceny napojów przewyższają parokrotnie te nasze. Nic bardziej mylnego!

Aby zaoszczędzić na zakupach koniecznie trzeba odwiedzić popularną islandzką sieć sklepów BONUS.

Przykładowe ceny (wrzesień 2015) :

Puszka tuńczyka – 249 ISK/ 7,88 PLN

Sos do spaghetti – 149 ISK/ 4,71 PLN

Chleb krojony – 260 ISK/ 8,22 PLN

Jabłka (1 kg) – 150 ISK/ 4,74 PLN

Czekolada – 179 ISK / 5,66 PLN

Pasztet – 127 ISK/ 4,02 PLN

Ważne, by nie przepłacać i nie kupować napojów. Woda na Islandii należy do najczystszych na świecie i w każdym miejscu dostaniemy ją za darmo. Wystarczy mieć jedynie swoją butelkę.

Transport

Najpopularniejszym środkiem transportu na Islandii bez wątpienia jest samochód. Ceny paliwa nie różnią się znacznie od tych, które są w Polsce, ale sam wynajem jest stosunkowo drogi. Jeśli chcemy zaoszczędzić dobrym rozwiązaniem jest autostop lub autobusy firmy Straeto.

Ceny zmieniają się w zależności od sezonu. Dokładne trasy oraz cennik znajduje się na stronie www: http://www.straeto.is/english/plan-your-journey/schedules-and-maps

Nie kupuj przewodników

Z roku na rok na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej przewodników po Islandii.

Jest to zbędni wydatek, ponieważ na lotnisku znaleźć można wiele bezpłatnych i ciekawych folderów o każdym regionie wyspy. Są dobrze opracowane, zawierają informacje o miejscach wartych zobaczenia, hotelach, hostelach, polach namiotowych oraz restauracjach.

Znajdują się w nich także dokładne mapki i informacje praktyczne.

Pakuj plecak i ruszaj na odkrywanie Islandii!

Obserwator